Biz Sizi Arayalım

Antalya

Antalya denince ilk akla gelenler deniz ve güneş olsa da, Antalya bunlardan onlarca kez daha fazlası. Bu yüzden Antalya’ya gidecek olanlar için birkaç güne sığdırılabilecek bir tatil planı yapmak mümkün değil; sadece bir ilçesi bile uzun yazıların konusu olabilir.Biz de bu yüzden Antalya’da nerelere gidilir, neler yapılır kısa kısa not düşelim istedik ve Antalya’da gezilecek yerler listesi oluşturduk.
 

Antalya Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Murat Paşa Camii

Antalya Murat Paşa Camii

Antalya’da gezilecek yerler listemize Murat Paşa Camii ile başlıyoruz.1500’lü yıllardan günümüze kadar gelebilen ve eşsiz bir işçiliğe sahip olan caminin en ilgi çeken yerlerinden birisi, nadir bir güzelliğe sahip minberidir.

 

Yivli Minare

Antalya Yivli Minare

Antalya’da ilk İslami eserlerden birisidir. Sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafından yapıya ek olarak yapılan minare, tüm Dünya üzerindeki eşsiz örneklerden birisidir.

Likya Yolu

Antalya Likya Yolu

 

Fethiye ve Antalya arasında uzanan yol inanılmaz güzellikte bir trekknig rotasıdır. Aynı zamanda üzerinde Türkiye’nin en iyi manzarası ödülüne sahip olan Gelidonya Feneri gibi bir çok güzellik barındırmaktadır.

Karain Mağarası

Antalya Karain Mağarası

Antalya’da gezilecek yerler listemize bir mağara ile devam ediyoruz.Dünya Miraslar Listesi’nde yer alması için önerilen Karain Mağarası sizi başka bir Dünya’ya götürebilecek enfes bir büyüye sahiptir. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği mağara aynı zamanda Türkiye’nin de en büyükleri arasındadır.

 

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Ülkemizin en kapsamlı ve en büyük müzelerinden birisidir. Bunda 1. Dünya Savaşı döneminde yağmalanmak istenen eserlerin korunması amacıyla kurulan ilk müze olmasının çok büyük etkisi vardır.

Xanthos Antik Kenti

Antalya Xanthos Antik Kenti

3000 yıl öncesine dayanan tarihine rağmen, ülkemizdeki en sağlam şekilde ayakta kalabilmiş antik kentlerden birisi olma özelliğini taşır. Ayrıca enfes deniz manzarası ve mozaikleri ile de diğer bir çok antik kentten farklı bir konumda yer alır.

Düden Şelalesi

Antalya Düden Şelalesi

Düden Şelalesi ile Antalya’nın sıcak günlerinde biraz nefes almak ve doğanın büyüleyici manzarasına tanıklık etmek isterseniz, hemen rotanızı Düden’e çevirebilirsiniz. Şelalenin yanında bir de gizli güzellik olan mağaraya girecek olursanız, kendinizi tüm dış Dünya’dan bir anda soyutlayabilirsiniz.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Özellikle çocuklarla birlikte bir tatil geçirecekseniz, oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi de Antalya Hayvanat Bahçesi olabilir.

 

Kurşunlu Şelalesi

Antalya Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın saklı cennetlerinden birisi daha Kurşunlu Şelalesi. Düden ve Manavgat’a nazaran daha sakin olduğu için burada tam anlamıyla huzuru bulabilirsiniz.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti

Dünya’daki en iyi korunmuş antik kentlerden birisidir. Bunda şehrin zaten korunmak üzere inşa edilmiş olmasının etkisi büyüktür. O kadar canlıdır ki; sizi kısa bir tarih yolculuğuna bile çıkarabilir.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi

 

Antalya denince aklınıza sadece deniz ve güneş geliyor olabilir. Ama eğer kış aylarında Antalya’ya gitmişseniz Toroslar’da kaymanın zevkine saklı Kent Merkezi ile varabilirsiniz.

Aspendos Antik Kenti

Antalya Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Tiyatrosu muazzam büyüklükte ve halen sapasağlam ayakta olmasıyla dikkat çeken bir tiyatrosu olsa da, su kemerleri, bazilikası, stadyumu, çeşmesi ve kemerleri ile tam anlamıyla bütün bir kenttir ve Dünya’nın sayılı eserlerinden birisidir.

Manavgat Şelalesi

Antalya Manavgat Şelalesi

Antalya’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız Manavgat Şelalesi.Manavgat’ın, hatta Antalya’nın bile simgesi haline gelen şelalenin ne denli güzel olduğunu anlayabilmek için fotoğraflara bakmak yetmez. Şelaleyi birebir gördüğünüz zaman neden bu kadar değer biçildiğini anlamanız mümkün olacaktır. Ayrıca Manavgat Şelalesi etrafında yer alan mesire alanları da biraz nefes almak için oldukça elverişlidir.

Oymapınar Gölü

Antalya Oymapınar Gölü

Manavgat’a kadar gelmişken, barajın arkasında saklı olan bu güzelliğe şahitlik etmeden dönmek olmaz. Gölde ister tekne turlarına katılabilir, isterseniz de dilediğinizce yüzebilirsiniz. Bir kere buraya geldikten sonra Antalya ve deniz hakkındaki görüşleriniz tümden değişebilir.

Antalya Akvaryum

Antalya Akvaryum

Antayla gezi planınız varsa Antalya Akvaryum bu plan içerisinde mutlaka olmalı.Dünyanın en büyük tünel akvaryumlarından biri olan Antalya Akvaryum sizleri bekliyor.

Antalya Adrasan Koyu

Denizi, doğası ve eşsiz manzarası ile unutamayacağınız bir cennet köşesi. Eğer giderseniz o kadar çok hoşunuza gidecek ki, kimseler bilmesin isteyeceksiniz.

Köprüçay

Antalya Köprüçay

Doğa yürüyüşleri, rafting ya da kamp kurmak için Antalya’daki, belki de Türkiye’deki en doğru adrestir. Kalabalıktan uzak bir tatil geçirmek isterseniz Antalya’daki en eşsiz yerlerden birisidir.

 

 

Tabiki Antalya bu kadar ile bitmiyor, daha aklımıza gelmeyen bir çok güzel yeri ile Antalya  Mustafa Kemal ATATÜRK'ün de dediği gibi " Hiç şüphesiz ki Antalya Dünyanın en güzel yeridir "