Biz Sizi Arayalım

Yurtdışı Seyahatlarında Aşı ve Vize İşlemleri

Avrupa kapıları açıldı mı? Yurdışına çıkmak için aşı olmak zorunlu mu? Seyahat kısıtlaması kalktı mı? Biontech aşı ile yurtdışına çıkabilir miyim? Aşı kartı nedir? PCR testi gerekiyor mu? Nasıl vize alabilirim? Vize alırken yapmam gereken işlemler nelerdir? Bu soruların cevabı için lütfen bilgi metnimizi okuyunuz!

Aşılanmış kişiler için istisnalar

25.06.2021 tarihinden itibaren, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan bir aşı ilacı ile Koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı tüm doz aşılarını olan kişiler, Türkiye'den Almanya'ya seyahat edebilecekler. Aşıları tamamlanan kişiler, ziyaret ya da turistik amaçlı seyahatler için de yeniden Almanya’ya giriş yapabilecekler.
Almanya’ya seyahat edebilmek için, sadece Paul Ehrlich Enstitüsü‘nün (PEI) web sitesinde listelenen aşılardan biri ile aşılanmış olmak ve koruma için gerekli olan son dozun yapılmasının üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir. Şimdilik bu, yalnızca Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşılar için geçerlidir. Gerekli testler tamamlanır tamamlanmaz, karşılaştırılabilir koruma standardına sahip diğer aşıların da kapsama alınması planlanmaktadır.
Biontech geçerli , Sinovac ve Vsputnik aşısı olan vatandaşlar şu an için Almanya'ya giremez.

Almanya’ya giriş yapabilmek için Avrupa Birliği’ne ait dijital bir COVID sertifikası ya da bunun muadili Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde dijital veya kağıt formatında bir aşı belgesi sunulmalıdır. İbraz edilen aşı belgesi, aşağıdaki bilgileri içermelidir:
1. Aşı olan kişinin kişisel verileri (asgaride soyadı, adı ve doğum tarihi)
2. Aşı tarihi, dozaj sayısı,
3. Aşının adı,
4. Hangi hastalığa karşı aşı yapıldığı,
5. Aşıyı yapan veya sertifikayı düzenleyen yetkili kişinin/kuruluşun kimliğine dair bir resmi sembol veya düzenleyen kişinin adı.
Covid-19 hastalığını geçirip, iyileşen kişiler için sadece bir doz aşı gerekli olabilir. İyileşenler, aşılama sürecini tamamladıklarını belgelemeleri için, aşılanmadan önce Koronavirüs (SARS-CoV-2) hastalığını geçirmiş olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. Bunun için pozitif sonuçlanan PCR testini ibraz etmelidirler. İyileştiklerine dair sundukları belge, dijital ortamda veya basılı olmak üzere, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca olmalıdır.

Vize Durumu ve Başvurusu 

Vizesiz girişler: 6 aylık dilim içinde 90 günü geçmeyen ziyaretler için T.C. Hizmet/Hususi Pasaport sahipleri (yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri), mesleki faaliyette bulunmama koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler.
180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Almanya´da veya Schengen Bölgesinde kalmak istiyorsanız bir Schengen Vizesine (C Tipi Vize) ihtiyacınız olacaktır.
Seyahat amacınıza göre hazırlanması gereken belgelerin olduğu bilgi notları için lütfen acentemize başvurun.

Nasıl Vize Başvurusu Yapabilirim?

Başvurunuzu aşağıdaki aşamalar ile hazırlayınız:

1.)Aşağıda beliritlen formları özen ile doldurup ıslak imzalı bir biçimde acentemize teslim etmeniz gerekmektedir.Bu evrak tüm vizelerde hazırlamanız gereken evraklardır.

Almanya Vize Başvuru Formu

Yetkilendirme Belgesi

Onay Formu1

Onay Formu

Bilgi Formu

Almanya Ticari Dilekçe Örneği

2.) Başvuru formuna ilave edilecek evrakları hazırlayın. Eksik evrak başvurunuzun red edilmesine neden olabilir. Seyahat amacınıza göre hazırlanması gereken belgelerin olduğu bilgi notları aşağıdadır:

Vize Başvurusu Evrakları

Bu evraklar her vize başvurusu yapan ziyaretçi tarafından doldurulup, tarafamıza ıslak imzalı bir biçimde teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusu yaparken gidiş amacınıza göre ve durumunuza göre evraklar değişkenlik gösterebilir. Lütfen durumunuza göre Vize evrak listenizi buradan indiriniz.Lütfen ilk başta 3 nolu bilgi notunu okuyunuz.Örneğin, eğer turistik amaçlı gidiyorsanız turistik amaçlı vizeyi tıklayıp açılan sayfada hazırlamanız gereken evrakları hazırlayacaksınız.

Seyahat Sağlık sigortası acentemiz tarafından yapılmaktadır.

Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize başvuru formu ve İkamet Kanunu´nun 54. maddesine göre gerekli beyan Almanya Vize Başvuru Formu'dur.

Vize harcı acentemize ödediğiniz ücret içerisine dahildir.

Uçak rezervasyonu veya diğer ulaşım araçlarına dair belge acentemiz tarafından hazırlanmaktadır.

2 adet vesikalık resimi herhangi bir fotografçıdan çektirebilirsiniz. Standartları ve nasıl olması gerektiği 3 nolu Bilgi Notu 'nda belirtilmiştir.

Aşağıdaki bilgi notlarını kontrol listesi olarak kullanabilirsiniz.

3 nolu Bilgi Notu 

Turistik Amaçlı Vize

Ziyaret Amaçlı Vize

Fuar Ziyareti Vizesi

İş Seyahati Vizesi

Kültürel veya sportif bir etkinliğe ya da bir kongreye katılma Vizesi

Öğrenci Gezileri İçin Vize  

3.) Vize başvurusunda bulunmak için acentemiz sizin adınıza randevu almaktadır. Başvuruyu zamanında gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Mevcut düzenlemeler gereği, vize başvurularının 15 gün içerisinde sonuçladırılması gerekmektedir. Bu nedenle Schengen Vizesi için en geç seyahatinizden 15 gün önce başvurmalısınız. Schengen Vizesi başvurunuzu en erken seyahatinizden üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz. Burada belirtilen tarihler resmi olarak Almanya'nın Dış Temsilciliklerinden alınan bilgilerdir. İzmir harici diğer şehirlerden vize alacak ziyaretçilerimiz için en az 30 gün öncesinde başvurularınızı yapmanız tavsiye edilmektedir.

Vize başvurusu

Vize başvurusunda bulunmak üzere Almanya’nın dış temsilciliğindeki veya iDATA firmasındaki randevunuza zamanında geliniz. Görüşmede tüm başvuru evrakları eksiksiz teslim edilir, vize işlem ücreti ödenir ve seyahatinizle ilgili soruları cevaplandırmanız istenir. Ayrıca fotoğrafınız ile –gerekli olduğu takdire – parmak izi kayıtlarınız alınır.

Başvuru değerlendirme süreci

Almanya’nın dış temsilciliği başvurunuzu inceler ve ilgili kararları verir. Bu bağlamda öncelikle başvurunuzun yasal koşulları yerine getirip getirmediği denetlenir. Vize başvuru değerlendirme süresi esas itibariyle 15 güne kadar sürebilir. Yasal olarak tanınan başvuru değerlendirme süreci devam ederken, vize başvurunuzun hangi aşamada olduğuna dair soruların cevaplandırılamayacağını anlayışla karşılamanızı rica ederiz. Ayrıca başvuru işlem süreci hakkında yalnızca başvuru sahiplerine, onların yasal temsilcilerine veya başvuru sahipleri tarafından yazılı vekaletnameyle yetkilendirilmiş kişilere bilgi verilmektedir.

İyi yolculuklar! Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Bölümü’ne bildiriniz!

Vizenizde isminiz, pasaport numaranız ve fotoğrafınız yer almaktadır. Ayrıca vizenin geçerlilik süresi belirtilmiştir. Bu süre, seyahatinizin gerçekleşeceği zamanı kapsamaktadır. Almanya’da kalacağınız günlerin sayısı da vizede kayıtlıdır. Bu sayı, vize geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’nde azami kaç gün kalabileceğinizi gösterir. Temsilciliğimiz seyahatinizde esneklik sağlamayı hedeflemektedir: Gerekli durumlarda seyahatinizde kısa vadeli değişiklikler yapabilmeniz için, vizenizin geçerlilik süresini kalacağınız gün sayısına 15 gün ekleyerek belirlemekteyiz.

NOT

Bu yazılan bilgiler Almanya dış temsilciliklerin,İ DATA'nın websitesinden ve görüşmelerden alınan bilgiler ışığında hazırlanmıştır. Güncelleme oldukça bu bilgiler de güncellenecektir. Buradaki bilgilerin herhangi bir bağlayayıcılığı yoktur. Daha detaylı ve güncel bilgi almak için lütfen acentemize başvurun.