Biz Sizi Arayalım

Yurtdışı Seyahatlarında Aşı ve Vize Durumları

Avrupa kapıları açıldı mı? Yurdışına çıkmak için aşı olmak zorunlu mu? Seyahat kısıtlaması kalktı mı? Biontech aşı ile yurtdışına çıkabilir miyim? Aşı kartı nedir? PCR testi gerekiyor mu? Bu soruların cevabı için lütfen bilgi metnimizi okuyunuz!

Aşılanmış kişiler için istisnalar
25.06.2021 tarihinden itibaren, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan bir aşı ilacı ile Koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı tüm doz aşılarını olan kişiler, Türkiye'den Almanya'ya seyahat edebilecekler. Aşıları tamamlanan kişiler, ziyaret ya da turistik amaçlı seyahatler için de yeniden Almanya’ya giriş yapabilecekler.
Almanya’ya seyahat edebilmek için, sadece Paul Ehrlich Enstitüsü‘nün (PEI) web sitesinde listelenen aşılardan biri ile aşılanmış olmak ve koruma için gerekli olan son dozun yapılmasının üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir. Şimdilik bu, yalnızca Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşılar için geçerlidir. Gerekli testler tamamlanır tamamlanmaz, karşılaştırılabilir koruma standardına sahip diğer aşıların da kapsama alınması planlanmaktadır.
Biontech geçerli , Sinovac ve Vsputnik şu an için giremez.
Almanya’ya giriş yapabilmek için Avrupa Birliği’ne ait dijital bir COVID sertifikası ya da bunun muadili Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde dijital veya kağıt formatında bir aşı belgesi sunulmalıdır. İbraz edilen aşı belgesi, aşağıdaki bilgileri içermelidir:
1. Aşı olan kişinin kişisel verileri (asgaride soyadı, adı ve doğum tarihi)
2. Aşı tarihi, dozaj sayısı,
3. Aşının adı,
4. Hangi hastalığa karşı aşı yapıldığı,
5. Aşıyı yapan veya sertifikayı düzenleyen yetkili kişinin/kuruluşun kimliğine dair bir resmi sembol veya düzenleyen kişinin adı.
Covid-19 hastalığını geçirip, iyileşen kişiler için sadece bir doz aşı gerekli olabilir. İyileşenler, aşılama sürecini tamamladıklarını belgelemeleri için, aşılanmadan önce Koronavirüs (SARS-CoV-2) hastalığını geçirmiş olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. Bunun için pozitif sonuçlanan PCR testini ibraz etmelidirler. İyileştiklerine dair sundukları belge, dijital ortamda veya basılı olmak üzere, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca olmalıdır.
Vize Durumu
Vizesiz girişler: 6 aylık dilim içinde 90 günü geçmeyen ziyaretler için T.C. Hizmet/Hususi Pasaport sahipleri (yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri), mesleki faaliyette bulunmama koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler.
180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Almanya´da veya Schengen Bölgesinde kalmak istiyorsanız bir Schengen Vizesine (C Tipi Vize) ihtiyacınız olacaktır.
Seyahat amacınıza göre hazırlanması gereken belgelerin olduğu bilgi notları için lütfen acentemize başvurun.
Fuar Ziyareti Vizesi Bilgileri
Fuar ziyareti amacıyla yapacağınız vize başvurusu için aşağıda sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Bu bilgi notunu kontrol listesi olarak kullanabilirsiniz.
Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize başvuru formu ve İkamet Kanunu´nun 54. maddesine göre gerekli beyan Pasaport Son üç yıl içindeki vizelerinize ait birer adet fotokopi 1 adet vesikalık resim Seyahat sağlık sigortası Vize harcı Uçak rezervasyonu veya diğer ulaşım araçlarına dair belge Planlanan seyahat süresi için masrafları karşılayabilecek yeterli maddi imkana sahip olunduğuna dair belge, örneğin o Son üç ayki hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanı o Son üç aya dair maaş bordrosu Yukarıda belirtili belgelerin ibrazı tüm başvuru sahipleri için geçerli olmakla birlikte aşağıda belirtilen ilave belgeler de istenmektedir:
Ücretliler için ilaveten:
Aşağıdaki bilgileri içeren Türkiye´deki işveren firmanın yazısı:
o Başvuru sahibinin firmadaki görevi
o Talep edilen vize süresi (birden fazla seyahat düşünülüyor mu?)
o Seyahatin amacı, hedefi ve süresi (fuar adı belirtilmeli)

o Almanya´daki masrafların firma tarafından karşılanacağına dair teminat yazısı
SGK Giriş ve Hizmet Dökümü, www.sgk.gov.tr
Firma sahipleri ve ortakları için ilaveten:
Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (fotokopisi, 6 aydan eski olmamalı)
Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
Vergi Levhası (güncel)
Almanya´daki fuarın ziyaret edileceğine dair aşağıdaki belgelerin de ibrazı gereklidir:
Fuara ziyaretçi olarak gidecek olanlar için ayrıca Fuar bileti veya online başvuru kaydı, Fuarda ürünlerini sergileyecek olanlar için ayrıca Ürünlerini sergileyecek olanlara verilen fuar kimliği, stand kirasının ödendiğine dair fatura, fuar katılımcılarına dair liste (eğer katılımcı firma listede belirtiliyse) veya Fuar organizatörünün yazısı ya da ilgili yurt dışı temsilcisinin yazısı ile bağlantılı fuarda ürünlerini sergileyecek olan firmanın yazısı Yukarıda belirtili listeye göre ürün sergilemek üzere fuara gideceğini kanıtlayan fuar katılımcıları vize harcından muaftırlar. Bu muafiyet sadece fuar süresince uygulanabilmekte. Uzun süreli vize talebinde bulunmak isterseniz, vize harcı tahsil hesaedilmesi gerekir.
Fuarda stand kurmakla görevli personel için ayrıca Ürünlerini sergileyecek olan firma ile fuar standını kurmakla görevlendirilen firma arasında imzalanmış sözleşme. Vizeyi sadece fuar süresi için (fuar öncesi ve sonrası standın kurulması ve tekrar sökülmesi için gerekli süre dikkate alınmak kaydıyla) talep eden ve fuar standını kurmak üzere başvuruda bulunanlar da vize harcından muaftırlar Ve ayriyetten ürünlerini sergileyecek olanlara verilen fuar kimliği, stand kirasının ödendiğine dair fatura, fuar katılımcılarına dair liste (eğer katılımcı firma listede belirtiliyse) veya Fuar organizatörünün yazısı ya da ilgili yurt dışı temsilcisinin yazısı ile bağlantılı fuarda ürünlerini sergileyecek olan firmanın yazısı.
Vize ve aşı hakkında yukarıda yazılı olan bilgiler https://tuerkei.diplo.de/tr-tr sitesinden Almanya'nın Türkiye'deki Dış Temsilcilikleri sayfasından alınmıştır.Tüm Dünyada halen devam eden pandemi şartları sebebiyle değişkenlik şartlarda değişiklikler olabiliyor.Lütfen güncel bilgiler için muhakkak acentemiz ile görüşün.PAYDOS TUR, vize koşulları konsolosluklar tarafından bağımsız olarak takdir edilen bir uygulama olduğundan VİZE GARANTİSİ VEREMEZ.Buradaki Aşı ve vize hakkında bilgiler bilgi amaçlıdır.