Biz Sizi Arayalım

HES kodu nasıl alınır?

Türkiye’de (1 Haziran) itibariyle seyahat yasakları son buldu. Corona virüsünü önlemek amacıyla ilk kez 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan seyahat yasağı kademeli olarak kaldırılmış ve 1 Haziran’da tüm şehirlerde seyahat yasağının bitmesine karar verilmişti. Seyahat etmek isteyen vatandaşlar, HES kodu ile bilet alabilecekler.

Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlar için bir zorunluluktur.

HES KODU NASIL ALINIR?

Uçak, tren ve otobüs seyahatlerinde zorunlu olan HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek veya sms ile mesaj gönderilerek alınabilecek.

Android için,

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr

İOS için,

https://apps.apple.com/tr/app/hayat-eve-s%C4%B1%C4%9Far/id1505756398?l=tr

SMS ile almak için,

HES kodunuz; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebileceğiniz, yurt içi uçuşlar ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli kodu ifade eder.

 

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler,


-HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tüm yurt içi uçuşlarda ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda zorunluluktur.


-HES kodunuz tüm yurt içi uçuşlarda ve Türkiye kalkışlı yurt dışı uçuşlarda geçerlidir.


-HES kodları uçuşa 24 saat kala kontrol edilir ve misafirlerimize uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır. Sağlık -Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir.


-HES kodu belirli bir süre boyunca geçerlidir. HES kodunuzun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir, aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.


-Henüz 2. yaş gününe ulaşmamış olan bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.

 

Sıkça sorulan sorular,


HES kodumu nasıl alabilirim?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması aracılığıyla ya da aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz.

HES kodumun süresi var mı?

HES kodunuz belirli bir süreliğine geçerlidir. HES kodunuzun geçerlilik süresinin son uçuş tarihinizden en az 7 gün sonrasını kapsadığından emin olunuz.

HES kodum olmadan uçuşlara katılabilir miyim?

HES kodu ile sağlıklı ve güvenli bir uçuş ortamı amaçlanmaktadır. Geçerli bir HES kodu bulunmayan yolcularımız iç hat uçuşlarına ve Türkiye çıkışlı dış hat uçuşlarına kabul edilmeyecektir.

Yurtdışı uçuşlarda HES kodu zorunluluğu var mıdır?

HES kodu Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda zorunludur.

Dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda HES kodu zorunluluğu var mı?

HES kodu şu anda dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda zorunlu değildir. Sağlık Bakanlığımızın vereceği karara göre yine bu sayfa üzerinden siz değerli misafirlerimize bilgilendirme yapılacaktır.

HES kodumun geçerlilik süresi biterse yeniden HES kodu alabilir miyim?

Evet, HES kodu edinme işlemini tekrar gerçekleştirerek kodu yeniden temin edebilirsiniz.