Biz Sizi Arayalım

KOSGEB Bilgi Sayfası

Sayın Misafirlerimiz,

İşletmelerin uluslararası iş birlikleri oluşturması veya arttırması, sektörel gelişmeleri takip edebilmesi amacıyla organize edilen “Yurt Dışı İş Gezileri”ne KOSGEB tarafından 45 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.  KOSGEB tarafından sağlanan “Yurt Dışı İş Gezi Desteği”ne başvurmak için gerekli şartlar aşağıda ayrıntılı olarak dikkatinize sunulmuştur.

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği
Her bir yurtdışı gezisi için işletme başına sağlanacak azami destek;
Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avusturalya kıtası ile Asya Pasifik Ülkeleri, Çin Halk Cumhuriyeti dâhil tüm diğer ülkeler için 45.000,- TL’dir.
Destek Oranı %60 olarak uygulanır.
Program süresinde desteğin üst limiti 90.000,- TL’dir.
Örnek Olay: Almanya İş Gezisi
Azami destek oranı: 45.000,- TL

 

 

Bu destek; KOSGEB Birimleri veya Meslek Kuruluşları tarafından düzenlenen Yurt Dışı İş Gezisi Programlarında işletme temsilcilerini;

 • Konaklama giderlerini,
 • Ulaşım giderlerini (bulunulan yerden yurt dışı iş gezisinin düzenlendiği ülkeye veya birden fazla ülkeye gidilecek ise ülkeden ülkeye yapılan havayolu/karayolu/demiryolu/denizyolu ile gidiş-dönüş ulaşım bileti ücretleri),
 • Yurt Dışı İş Gezisi Programı ile ilgili diğer giderlerini (tercüme ve rehberlik hizmetleri, fuar giriş ücretleri, toplantı-organizasyon giderleri) kapsamaktadır.

Yurt Dışı İş Gezisine ilişkin destek ödemesinin yapılabilmesi için;

 • İlgili iş gezisine en az 10 (on) işletmenin katılması ve destek talep eden işletmelerin programda yer alan tüm aktivitelere katılması gerekir. Mazeretleri nedeniyle iş gezisine 10 (on) işletmeden az katılım olması durumunda destek başvurusunda bulunan işletmelerin desteklenip desteklenmeyeceğine Başkanlık Makamınca karar verilir.
 • Yurt Dışı İş Gezisine katılacak işletme temsilcilerinin; işletme sahibi, ortağı veya çalışanı olması gerekir.
 • Yurt Dışı İş Gezisi programına katılacak işletmenin faaliyet alanları ile iş gezisi programının uyumlu olması gerekir.
 • Destekten yararlanmak isteyen işletmenin, Yurt Dışı İş Gezisi programı başlama tarihinden en geç 2 (iki) iş günü öncesine kadar başvuru yapması esastır.
 • Yurt Dışı İş Gezisinin, Uygulama Birimine yapılan destek başvurusunun uygun bulunmasından sonra gerçekleşmiş olması kaydıyla, hizmet sağlayıcıya yapılmış olan başvuru ve ödemenin tarihine ve bu tarihin program süresi içinde olup olmadığına bakılmaz.

KOSGEB Başvurusu ;

Bu İşlemleri daha önce yaptıysanız bir daha yapmanıza gerek yoktur.İşletme Geliştirme Destek Program Başvurusu 2 yıl geçerlidir.

Destek Ödeme Talebi (fuar gezisi bitiminden sonra)

İş gezisi bitiminde sonra organizasyonu düzenleyen bağlı kuruluş hazırladığı sonuç raporu onayına mütekip destek ödeme talebi oluşturabilir.  Bir işlem yaklaşık olarak 1 ve 2 ay sürebilmektedir.

Bu işleme başlamadan önce aşağıda belirtilen evrakları pdf formatında hazırlamanız gerekmektedir.

 • İşletmenin SGK Borcu yoktur yazısı
 • Tur bedeli Faturası / Fatura yerine belge geçen belge
 • Faturası / Fatura yerine geçen belgenin ödenediğini gösteren belge / dekont
 • Yurtdışı iş gezisine katılan kişinin pasaportundaki kimlik bilgileri ve yurtdışına giriş çıkış yapıldığını gösteren ilgili sayfa veya biniş kartları

Nasıl yapılacağına dair hazırladığımız videoyu konuların üzerini tıklayarak izleyebilirisiniz.

Destek ödemelerinin geri alınması Fuar bitiminden sonra Sonuç raporunun yazılması ve KOSGEB'in onay vermesi olacaktır. Bu işlem uzun sürebilmektedir.

Sorumlulu Reddi

Paydos Turizm sorumluluk reddi, taraflarca bir hukuki ilişkide uygulanabilecek ya da zorunlu hale getirilebilecek hakları ve yükümlülükleri belirlemek ve sınırlandırmak için tasarlanmış olan bir beyandır.

Metin, fotoğraflar, grafikler dahil olup bunlarla sınırlı olmamak üzere her Paydos Turizm sitesinde kullanılan tüm materyaller teknik hatalar, yazım yanlışlıkları ya da başka tür hatalar ve yanlışlıklar içerebilir. Paydos Turizm, bu tür hatalar ya da yanlışlıklar için sorumluluk kabul etmemektedir. Tüm Paydos Turizm sitelerindeki materyaller ve bilgiler, genel bilgi amaçlarıyla ücretsiz olarak sağlanmaktadır. KOSGEB hakkında paylaşılan döküman ve bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup Paydos Turizm hiçbir sorumluluk kabut etmez. KOSGEB işlemleri bireysel bir sorumluluktur.
Paydos Turizm bu Hükümleri kendi takdirine göre ve bildirimde bulunulmaksızın zaman zaman düzenleme hakkını saklı tutar. Hükümlerimizdeki değişiklikler, yayınlandıkları gün itibariyle yürürlüğe girer ve Hükümlerde yapılan herhangi bir değişiklik sonrasında devam eden Paydos Turizm kullanımınız, anlaşmanızın bunlar tarafından bağlayıcılığı bulunduğu anlamına gelir.

Kaynak: KOSGEB ve TOBB resmi websitesi.